Kohatu vallaline
Vallaline
14. veebruari puhul jäin mõtlema sõna “vallaline” üle. Mis ja kas sel valdadega pistmist on? Või kuidas sobitub nendega vallatu? Kas vallaline on keegi, kellel oma valda pole? Konsulteerisin targemaga, kes oskas pakkuda, et tõenäoliselt on asja juur hoopis “valdama”. Valdama, vallata - oma võimuses, enda käes pidama. Kas on see sõna tulnud vene keelest? Vladimir - valda maailma, Vladivostok - valda ida jne. Seda vene k osa ma ise muidugi ei taibanud, ei tunne seda keelt.
Appi tuleb siinkohal aga etümoloogiasõnaraamat!
Ehk siis hoopiski soome keelest! Tõenäoliselt ka vene keelde jõudnud soome-ugri keeltest. (Soome keelest on tulnud ka sõnad “kogema” ja “üritama”.) Võib seega arvata, et vallaline on isik, keda keegi ei valda ja kes ise kedagi valda.
Kohatu
Samuti olen Pärnu-Tallinn vahet nühkides mõelnud, et mis nende mitmete vahvate kohanimede taga on? Näiteks mis on Eesti asulal pistmist riisiga? Riisipere on aga algselt Riesenberg, ehk polegi! Aga kas Kohatus elasid heidikud kellele mujale kohta polnud? Või pole sealkandis kohakala hästi saada? Kas kõik terava orgita kamraadid koondusid elama ühte kohta nimega Orgita? Kuhu nad panid oma orgid? Või miks on Vaimõisas mõis? Kas tegelikult on koht algselt kandnud nime Vai, sinna ehitati mõis, ajaga mugandus Vaimõisaks? Kas Ringutas peab ilmtingimata pidevalt ringutama? On kohanimi käsk või oli neil kunagi hoopis puudu mingi asi nimega ringu? Kas Konnaveski jõel on olnud veski ümber palju konni?
Tõenäoliselt on kõikidele nendele küsimustele vastus ühe netiotsingu kaugusel, nagu ka “vallalise” puhul, aga ma pigem mõtisklen valjult kui lähen vastuseid saama, eksole. Teadsite, et Eestis on ainult üks kaashäälikuga lõppev kohanimi - Tallinn?